تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

بابایی اقدم ;

یک سوم جمعیت شهر تبریز در بافت فرسوده زندگی می کنند

دکتر فریدون بابایی اقدم با بیان این که در برنامه ریزی شهری، ملاک برای ما تعداد نیست بلکه سرانه است، گفت: طرح تفصیلی تبریز یک و نیم متر مربع سرانه سهم فضای تجاری برای هر نفر، تعریف کرده است. در پیشنهاد جدیدی که به این طرح افزوده شده، این مقدار به ۲.۲ متر مربع افزایش یافته است

 یک سوم جمعیت شهر تبریز در بافت فرسوده زندگی می کنند

به گزارش ائل پرس به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز؛ دکتر بابایی اقدم اظهار داشت : این رقم در نوع خود و در قیاس با کاربری های عمومی رقم چشمگیری است. ولی در رابطه با اهمیتی که موضوع مراکز خرید داده می شود، من اعتقاد دارم که اگر حوزه نفوس شهری را به منطقه شمالغرب محدود کنیم شاید در حد پروژه هایی که هم اکنون در دست اجراست، برای ما نیاز نباشد و وضع موجود کفایت کند.

بابایی اقدم گفت: بافت فرسوده به خودی خود در ساختار شهر مشکل نیست. بلکه مشکل آنجایی است که بخش بزرگی از شهروندان ما که قریب به یک سوم آنها کل جمعیت شهر تبریز هستند، در آن محدوده زندگی می کنند.

وی با بیان این مطلب به ترویج بافت فرسوده در دهه های اخیر اشاره و خاطرنشان کرد: در سال 35 جمعیت شهر ما 290 هزار نفر بوده است در فاصله سالهای 55 تا 65 تبریز، نرخ رشد جمعیت 5 درصدی را شاهد بوده است که رقمی بسیار چشمگیر به حساب می آید. طبق آخرین سرشماری حالا این نرخ  به عدد 1.41 و جمعیت نیز به 1.5 میلیون نفر رسیده است. در دوره ای که نرخ رشد جمعیت 5 درصد بوده است بیشترین مهاجرین از روستاها به تبریز آمده اند. و به اینصورت در درون بافت شهر یک سری مناطق روستایی شکل گرفته است.

وی با بیان این که در طرح ها و برنامه هایی که ما برای بافت فرسوده در نظر گرفته ایم به این مسائل کم توجهی شده است، خاطرنشان کرد: به دلیل علقه های خانوادگی و عاطفی، متاسفانه مردم این مناطق، در مقابل تلاشهایی که از سوی مسئولین برای انتقال به نقاط دیگر صورت گرفته است، مقاومت نشان می دهند.

بابایی اقدم با تاکید برنگاه سیستمی به موضوعات شهری، اظهار داشت: در نگرش سیستمی، پیش از طرح تفصیلی تبریز ما باید یک طرح بالادستی با عنوان طرح جامع منطقه ای تبریز می داشتیم که در آن موقعیت تبریز، در میان مناطق، باسمنج، سردرود، روستاهای اطراف و حتی بستان آباد و صوفیان آذرشهر پیش بینی می شد.
به گزارش شهریار نیوز


با دوستان خود به اشتراک بگذارید

*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***