تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

دهه تکریم و غباررویی مساجد در سراسر کشور آغاز شد

دهه تکریم و غباررویی مساجد در حالی از امروز (بیست و هشتم خرداد ماه) آغاز شد که مساجد و متولیان آن امسال با برنامه ریزی دقیق و هماهنگی بیشتر خود را آماده کرده اند.

دهه تکریم و غباررویی مساجد در سراسر کشور آغاز شد

به گزارش ائل پرس به نقل از  تسنیم، توجه به کارکردهای فرهنگی اجتماعی و... مسجد چند سالی است که در کنار تطهیر و غبارروبی از کالبد و ظاهر خانه خدا، مورد نظر متولیان مسجد قرار گرفته است و عنوان دهه تکریم و غبارروبی مساجد به جای دهه غبارروبی برگزیده شده است.

این تغییر نام بدنبال تشخیص مرکز رسیدگی به امور مساجد درباره آسیب های روز افزون تبدیل تقلیل مسجد به نمازخانه و لزوم یادآوری کارکردها و شاخص های مسجد طراز اسلامی بوده، در طول سه سال گذشته منشا برکات و خدمات زیادی بوده، امسال نیز با اقدامات و برنامه ریزی‌های ویژه نهادهای مسئول در حوزه مسجد رنگ و بوی خاصی پیدا کرده است.
دبیرخانه دایمی ستاد دهه تکریم و غبارروبی مساجد که از مرداد ماه سال گذشته با توجه به لزوم پیگیری های مداوم در طول سال راه اندازی شد، با در اختیار گرفتن ظرفیت های ستاد غبارروبی مساجد برنامه ریزی مشخص و مدونی را برای همراه کردن و ایجاد هماهنگی در میان نهادها و دستگاه های فرهنگی و مذهبی، سازماندهی ائمه جماعات و آگاهی بخشی و فرهنگ سازی دنبال کرد.
دی ماه سال گذشته پس از فعال سازی مجدد دبیرخانه دایمی ستاد دهه تکریم و غبارروبی مساجد، در نخستین گام ارتباط گسترده ای با نهادها و سازمان هایی چون استانداری تهران، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان اوقاف و امور خیریه، شهرداری تهران، سپاه سیدالشهدا(ع)، سپاه محمد رسول الله(ص) و دفتر شورای سیاست گذاری ائمه جماعات برقرار شد و پس از مکاتبات و برگزاری جلسات جداگانه، یادآوری اهمیت تکریم و غبارروبی از مساجد، سهم و نقش هر دستگاه مشخص و کلیات محورها و موضوعات مطرح شده مورد استقبال و وثوق مسئولان قرار گرفت.
در فاز بعدی نیز با توجه به نقش تعیین کننده ائمه جماعات به عنوان مدیران مساجد، فرایند نظرخواهی از آنها برای طراحی سیاست ها، راهکارهای اجرایی و محتوای متناسب آغاز شد. بدنبال اخذ و اعمال نظر مشورتی ائمه جماعات و صاحب نظران، «شیوه نامه پیشنهادی سیاست ها و برنامه های دهه تکریم و غبارروبی مساجد» چاپ و توزیع شد. در این شیوه نامه پیشنهادی اهداف، رویکردها و سیاست ها، عناوین روزهای دهه تکریم برنامه های پیشنهادی مرکز به تفکیک روزها و در نهایت شاخص های اما جماعت طراز اسلامی آورده شده است.
همچنین پس از اعلام آمادگی حدود ٨٥٠ مسجد برای برگزاری برنامه های ویژه دهه تکریم و غبارروبی مساجد در نیمه دوم فروردین ماه، در مجموع بیست و یک میلیارد ریال به عنوان کمک هزینه به حساب این مساجد واریز و بنر و سایر اقلام تبلیغاتی نیز ارسال شد.
تولید محتوای متناسب با موضوعات قابل طرح در دهه تکریم به موازات برنامه ریزی های اجرایی پیش رفت تا جایی که راه اندازی صفحه ویژه دهه تکریم و غبارروبی، تولید و انتشار مقالات علمی ترویجی، مجله، ویژه نامه و فیش سخنرانی ویژه ائمه جماعات در دستور کار قرار گرفت.
علاوه بر این با توجه به نقش ائمه جمعه استان به خصوص در شهرستان های استان که امام جمعه به عنوان رییس شورا شناخته می شود، هفته اول اردیبهشت ماه اجلاس ائمه جمعه استان تهران با موضوع دهه تکریم و غبارروبی برگزار شد و ضمن تشریح برنامه ها، نظرات و پیشنهادهای ائمه جمعه استان اخذ شد.
در مرحله بعدی برای اطلاع رسانی و ایجاد فضای عمومی جهت نهادینه کردن فلسفه دهه تکریم، ضمن به کارگیری رسانه های مجازی، مکتوب و صدا و سیما ستاد خبری دهه تکریم و غبارروبی تشکیل شد. برگزاری نشست خبری حجت الاسلام و المسلمین آقایی، رییس ستاد دهه تکریم و غبارروبی به عنوان اولین اعلان رسمی برگزاری این دهه که با استقال گسترده رسانه ها روبرو شد، آغاز به کار دبیرخانه جشنواره مسجد در قاب هنر و رسانه، تهیه تیزر و هماهنگی با رسانه ملی جهت پخش، طراحی پوستر و از جمله اقداماتی بود که در راستای فرهنگ سازی و آگاهی بخشی عمومی در نظر گرفته شد.
بدین ترتیب با طراحی سیاست ها و برنامه های اجرایی منظم و استقبال گسترده دستگاه های مسئول و متولیان مساجد، انتظار می رود دهه تکریم و غبارروبی مسجد در سال جاری پر رنگ تر از گذشته برگزار و گامی بلند در راستای تحقق شاخص های مسجد طراز اسلامی و نهادینه کردن کارکردهای فرهنگی، اجتماعی و ... مسجد برداشته شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***