تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

معاون فرهنگی وزیر علوم در تبریز:

اعتدال هم هدف است و هم روش / گاهي اعتدال هم بهانه ای براي افراطی گری شده است / بايد فرصت يارگيری را از جريان های افراطي گرفت

سید ضیا هاشمی گفت: در طول سالیان گذشته افراط، بی تدبیری و تفریط زیادی را شاهد بوده ایم و نتایج سو آن را مشاهده کرده ایم. هرچند باید قبول کنیم گاهی هم اعتدال بهانه ی افراطی گری بوده است.

اعتدال هم هدف است و هم روش / گاهي اعتدال هم بهانه ای براي افراطی گری شده است / بايد فرصت يارگيری را از جريان های افراطي گرفت

به گزارش ائل پرس معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم که در همایش توسعه فرهنگی و گفتمان اعتدال در دانشگاه ها سخن می گفت؛ با اشاره به بیانات رهبر انقلاب در دیدارهای خود با دانشجویان، عقلانیت، قانون مداری و حقیقت جویی را از ملاکهای روش اعتدالی برشمرد.

سید ضیا هاشمی پیوند بین ثبات و پویایی را وظیفه ای ظریف دانسته و بر بازسازی و بازنگری روش ها و دیدگاه ها متناسب با ضرورت ها و متکی بر اصول و خرد جمعی به عنوان عامل تجدید حیات اجتماعی تاکید کرد.

وی در ادامه با اشاره به ضرورت پایش همیشگی وضعیت جامعه و فاصله وضع موجود از آرمانها؛ ایجاد هماهنگی بین روشها و سیاست ها با مقتضیات زمان را ضروری خواند.

هاشمی ضمن تشریح تفاوت های توسعه خردمندانه و حرکت های شبه توسعه ای؛ بیان داشت: توسعه احساسی، یک بعدی و سلیقه ای علی رغم کمیت زیاد و جذابیت ظاهری نهایتا به ضد خود تبدیل می شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اعتدال را مشی مبتنی بر عقلانیت بدون حذف و طرد خرمندان تعریف کرده و مشکلات ساختاری و فرآیندهای اجرای معیوب را از نتایج عدم بسط استوار و پایدار خرد و اتکا به قانون دانست.

وی توسعه اعتدال را باعث تداوم پیشرفت خوانده و گفت: جامعه پیشرفته جامعه معتدل است و بدین ترتیب اعتدال هم روش و هم هدف است.

اخلاقی بودن، عقلانیت و توسعه معنویت اصیل دینی از ویژگی های اعتدال بود که هاشمی به تبیین آنها پرداخته و ادامه داد: دو خط قرمز افراط و تفریط در این مسیر وجود دارد.

سید ضیا هاشمی گفت: در طول سالیان گذشته افراط، بی تدبیری و تفریط زیادی را شاهد بوده ایم و نتایج سو آن را مشاهده کرده ایم. هرچند باید قبول کنیم گاهی هم اعتدال بهانه ی افراطی گری بوده است.

وی افزود: اعتدال دغدغه موقت و بهانه ای برای حذف رقیب و نوعی تفکر حزبی نیست بلکه ایجاد زمینه شکوفایی همه استعدادها و ایجاد زمینه گفتگوی دیدگاه های مختلف است. اعتدال با شعارگرایی سازگاری ندارد؛ مانع انفعال است و به معنی میانگین گیری از نظرات اجتماعی نیست.

معاون وزیر علوم در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت: باید اجازه یارگیری را از گروه های افراطی بگیریم.

گفتنی است همایش توسعه فرهنگی و گفتمان اعتدال در دانشگاه ها به همت شورای هماهنگی فعالیتهای فرهنگی دانشگاه های آذربایجان شرقی صبح امروز در محل تالار وحدت دانشگاه تبریز و با حضور برخی و روسا معاونان فرهنگی دانشگاه های استان برگزار شد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***