تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

آیت الله شبستری در کنگره شیخ سلار:

امام خمینی و شیخ سلار قیمت گذاری کالا را جایز می دانستند/ در شرایط فعلی قیمت گذاری واقعی کالا می تواند تورم را مهار کند

آیت الله شبستری بیان داشت: با وجود اینکه برخی فقها قیمت گذاری بر روی کالا را جایزنمی دانند اما شیخ سلار هزار سال پیش عوامل اقدام متصدیان حکومتی برای قیمت گذاری و جلوگیری از گرانی را جایز می دانستند،در شرایط فعلی نیز با تورم افسار گسیخته، قیمت گذاری کالا هاتوسط دولت یکی از روشهای مهم مهار تورم و گرانی است.

امام خمینی و شیخ سلار قیمت گذاری کالا را جایز می دانستند/  در شرایط فعلی قیمت گذاری واقعی کالا می تواند  تورم را مهار کند

به گزارش ائل پرس،آیت الله شبستری در نخستین کنگره ی شیخ سلار دیلمی اولین فقیه شیعیان یران با تشریح مساله ی فقه بیان داشت: فقه در معنی لغوی شامل دین شناسی و درک واقعی از دین است و در اصطلاح کلی به معنای استخراج احکام دین می باشد.

وی با تقسیم بندیاحکام دینی به اعتقادات،اخلاقیات و فقه، با تاکید بر ضرورت علم فقه اظهار کرد: علت اینکه به فقاهت همواره علم دین نیز می گویند؛ بیشترین ضرورت نیازانسانها به این بخش از احکام است.

آیت الله مجتهد شبستری با بیان مثالهایی از نفوذ فتوای فقیه در طول تاریخ و با اشارهبه فتوای میرزای شیرازی در تحریم تنباکو گفت: نفوذ کلام این فقیه به اندازه ای بود که به دربارسلطنتی نیز رسیده و همسر شاه نیز در برابر وی ایستادگی کرده بود.

وی با اشاره به فتواهای امام خمینی (ره) و احیای اسلام بیان داشت: مصداق بارز نفوذفتوای فقیه درجریانات اخیر فتوای آیت الله سیستانی در برابر اجیرهای استکبار جهانی داعش است که موجب شده یک و نیم میلیون نفر از شیعیان عراق برای مبارزه با داعش اعلام آمادگی کنند.

نماینده ی ولی فقیه قدمت فقه را از زمان غیبت حضرت ولی عصر (عج) دانسته و تشریح کرد: برخی ها شروع وبنای کار فقهی را به زمان پیامبر اسلام و ائمه اطهار(ع) نسبت می دهند درحالی که چهارده معصوم منبع استخراج فقه بوده و آغاز استخراج از زمان غیبت حضرت مهدی (عج)آغاز گردیده است.

رئیس کنگره ی شیخ سلار پویا بودن فقه شیعی را امتیازات بالای آن دانسته و افزود: ما درعین اینکه ازمنابع اصلی تجاوز نکرده ایم بلکه طبق فرموده ی امام خمینی (ره) با درنظر گرفتن زمان و مکان به فقه پویایی رسیده ایم.

وی با تشریح چندنمونه از فتواهای اصلی شیخ سلار بیان داشت: برپایی نمازجمعه ولزوم مساله ی ولایت فقیه نشان از روحیه و تفکر انقلابی این فقیه بزرگ در نزدیک به هزار سال پیش است.    

آیت الله شبستری ادامه داد: با وجود اینکه برخی فقها قیمت گذاری بر روی کالا را جایزنمی دانند اما شیخ سلار هزار سال پیش عوامل اقدام متصدیان حکومتی برای قیمت گذاری و جلوگیری از گرانی را جایز می دانستند،در شرایط فعلی نیز با تورم افسار گسیخته، قیمت گذاری کالا هاتوسط دولت یکی از روشهای مهم مهار تورم و گرانی است.

لازم به ذکر است در انتهای این مراسم در دانشگاه تبریز از کتاب "سالارفقیهان" شیخ سلار دیلمی به قلم هادی هاشمیان رونمایی شد.

گفتنی است این کنگره  ساعت 5:30 بعد از ظهر در کنار مرقد شیخ سلار دیلمی در شهرستان خسروشاه با حضور تمامی میهمانان کنگره برگزار خواهد شد.


با دوستان خود به اشتراک بگذارید

*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***