تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

گزارش ائل پرس از عملکرد تراکورسازی در فصل نقل و انتقالات؛

از ترافیک در دروازه تراکتور تا ستاره هایی که هنوز قراردادشان تمدید نشده است / خبری از بازیکن خارجی نیست

تراکتورسازی طی روزهای گشذته بجز تمدید قرارداد با کیانی و خرید تعدادی از بازیکنان فصل گذشته گسترش فولاد، موفقیت خاصی کسب نکرده است. هنوز بازیکن خوبی را به خدمت نگرفته است . برخی ستاره های فصل گذشته تراکتور هم در آستانه جدایی قرار گرفته اند.

از ترافیک در دروازه تراکتور تا ستاره هایی که هنوز قراردادشان تمدید نشده است / خبری از بازیکن خارجی نیست

ائل پرس / عبدالله اژدریان:

در روزهایی که جام جهانی با حضور تیم ملی کشورمان توجه های بسیاری را به خود معطوف کرده است، نقل و انتقالات تیم های فوتبال لیگ برتر هم برای شرکت در فصل سیزدهم مسابقات جام خلیج فارس در جریان است.

تیم فوتبال تراکتورسازی هم که فصل گذشته با فراز و فرودهای مختلفی مواجه بود و علی رغم قهرمانی در جام حذفی و صعود به جام قهرمانان آسیا نتوانست نتیجه خوبی در لیگ برتر کسب کند؛ پس از انتخاب سرمربی خود، کار جذب بازیکنان مورد نظرش برای فصل آتی را شروع کرده است.

کادر فنی تراکتورسازی؛ ترکیبی از باتجربه ها و بومی ها

رسول خطیبی سرمربی جدید تراکتورسازی، با اینکه بیشتر به سوابق دوره بازی خود شناخته می شود اما با دو فصل حضور موفق در ماشین سازی و گسترش فولاد در لیگ دسته اول جام آزادگان و هدایت گسترش فولاد در اولین حضورش در لیگ برتر برای کمتر از یک فصل، به جمع مربیان فوتبال ایران وارد شده است.وی که با توجه به اخذ مدرک مربی گری آسیا، مشکل سال گذشته در شاخته شدن به عنوان سرمربی را ندارد، پس از انواع و اقسام اظهارنظرهای مدیریت باشگاه در مورد مذاکره با مربیان خارجی و حتی انتشار خبر عقد قرارداد با مربی خارجی، نهایتا بعد از تصمیم هیئت مدیره باشگاه در مورد ممنوعیت استفاده از مربی خارجی از بین گزینه های داخلی برای نشستن روی نیمکت تراکتورسازی محبوب انتخاب شد؛با معرفی کادر فنی مورد نظر خود نشان داد تیم خوبی را برای هدایت تیمش برگزیده است.

حضور ناصر ابراهیمی با تجربه به عنوان مربی، اقبالی به عنوان مربی دوم و حسین خطیبی، برادر و یار همیشگی رسول خطیبی به عنوان دستیار، تیم فنی خوبی برای تراکتورسازی در فصل سیزدهم رقم زده است. نیکوخصلت و امیرساسان دو عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز به عنوان بدنساز و پزشک تراکتورسازی هم انتخاب های دیگر خطیبی و نظمی برای تراکتورسازی هستند.

اما مسلما برای موفقیت تراکتورسازی در فصل آینده حضور ابزار مناسب داخل زمین هم از مسائل اصلی خواهد بود. خطیبی برای درون دروازه تیمش انتخابهای مختلفی می تواند داشته باشد. در حالی که حامد لک دروازه بان شماره یک تراکتورسازی در فصل قبل، برای فصل آتی هم با تراکتور قرار داد؛ محسن فروزان،دروازه بان فصل گذشته گسترش فولاد هم با قرمزپوشان محبوب تبریز قرارداد امضا کرده است تا قرار گرفتن در دروازه تراکتورسازان را دوباره تجربه کند.

ترافیک در دروازه تراکتورسازی

 با توجه به خط خوردن لک از تیم ملی و اعتقاد خاص خطیبی به فروزان و همچنین انتخاب مربی دروازه بانان فصل گذشته گسترش برای تراکتورسازی، احتمالا لک باید روی نیمکت بنشیند و فروزان در ترکیب اصلی قرار بگیرد. خبرهایی هم منتشر شده است که نشان می دهد محمدعلی رمضانیان دروازه بان جوان تراکتورسازی قرارداد خود را تمدید کرده است و قراراست دروازه بان سوم تراکتورسازی باشد.

بدین ترتیب داوود نوشی صوفیانی دیگر دروازه بان جوان و بومی تراکتورسازی که اتفاقا بازی در تیم خطیبی را هم تجربه کرده است فصل آتی جایی درتراکتور نخواهد داشت و باید منتظر پیوستنش به تیم دیگری باشیم. حسینی دروازه سابق استقلال هم که گفته می شد به عنوان سهمیه سرباز با تراکتورسازی قرارداد امضا کرده بود باید در لیست ملوان به دنبال جا برای خود باشد.

اسدی، نصرتی و طالبیسه مدافع میانی با تجربه تراکتورسازی که هنوز تمدید نکرده اند

در خط دفاعی تراکتورسازی اما بر خلاف دروازه تا بدین روز ازفصل نقل و انتقالات وضعیتی مطلوبی حاکم نیست. شایعات در مورد مرتضی اسدی، کاپیتان چند فصل گذشته، رواج یافته و نام او در لیست مازاد تراکتورسازی قرار داده شده است.لیستی که صحت آن توسط خطیبی تکذیب شده است اما با این حال موجب نگرانی هواداران نسبت به جدایی کاپیتان محبوب تیمشان شده است.

نصرتی دیگر مدافع وسط تراکتورسازی هم سر ناسازگاری گذاشته است. محمد نصرتی خواستار تسویه حساب مربوط به قرارداد سال گذشته خود شده است و بحث در ورد تمدید قرارداد را به این موضوع منوط کرده است.

شایعات در مورد جدایی فرشید طالبی مدافع دیگر تراکتورسازی هم که فصل گذشته توانست با بازی های خوب و متعصبانه در تراکتورسازی نظر جمعی از هواداران را به خود جلب کند؛ شنیده می شود. البته طالبی اعلام کرده است هنوز مذاکره ای با خطیبی ونظمی نداشته است. پس باید منتظر روزهای پایانی فصل نقل وانتقالات بود و دید آیا طالبی باز هم در جمع تراکتوری ها خواهد بود یا نه.

جذب دو مدافع میانی از گسترش و پدیده

خطیبی اما در این پست خالد شفیعی را در نظر گرفته است و قرارداد دوساله شفیعی و تراکتورسازی منعقد شده است. میر هانی هاشمی مدافع میانی فصل گذشته پدیده شاندیز هم به تراکتورسازی پیوسته است بدین ترتیب باید منتظر بود و دید خطیبی برای تمدید قرارداد از بین اسدی، نصرتی و طالبی کدام دو بازیکن را انتخاب می کند.

ترکتورسازی در دیگر پست های خط دفاعی، قرارداد حبیب گردانی مدافع بومی خود را تمدید کرده است اما میلاد فخرالدینی را از دست داده است. شهریار شیروند هم فصل آتی در تراکتورسازی بازی خواهد کرد و فیروز  پاشاپور مدافع جوان تراکتورسازان هم در این تیم ماندنی شده است.

خط میانی و بازیکنانی که هنوز وضعیتشان مشخص نشده است

در خط میانی اما مهمترین اتفاقات فصل نقل و اتقالات برای تراکتورسازی، تمدید قرارداد با مهدی کیانی، شماره 6 با تعصب فصل های گذشته است.کیانی علی رغم آنکه اظهار نظرهایی بر علیه نظمی در رسانه ها داشته است اما با باشگاه به توافق رسیده است و هواداران خود را به دیدن بازی های خوبش در ترکیب تراکتورسازی در فصل 13 ام لیگ برتر و جام قهرمانان آسیا امیدوار کرده است.

جادوگر و دوراهی رفتن یا ماندن

علی کریمی، ستاره پر آوازه قرمزهای پایتخت که فصل گذشته را در تبریز و برای تراکتورسازی بازی می کرد، هنوز تصمیم خود را نگرفته است و علی رغم تمدید قرارداد دایی در پیروزی که شانس او را برای بازگشت به تیم سابقش به صفر نزدیک کرده است؛ منتظر تغییر احتمالی شرایط است. گفته شده است کریمی پس از پایان بازی های ایران در جام جهانی و پس از بررسی پیشنهادهای احتمالی خود از باشگاه های خارجی در مورد ماندن یا رفتن از تراکتورسازی تصمیم خواهد گرفت هر چند به نظر نمی رسد خطیبی اهل بازی کردن با ساز ستاره ها باشد.

باید دید تراکتورسازی برای بستن کمربند میانی تیمش در فصل آتی چه برنامه ای دارد. با توجه به اعتقاد خاص خطیبی به بازیکنان جوان و بومی باید منتظر ظهور ستاره هایی در خط میانی تراکتورسازی باشیم.

کار سختی به نام تمدید قرارداد با کریم انصاری فرد

در خط حمله هم خیال خطیبی نمی تواند از بابت نفراتش راحت باشد. کریم انصاری فرد تنها چهره حاضر تراکتوری ها در جام جهانی را تیم های زیادی در ایران می خواهند. باید در لیست مشتریان مهاجم اردبیلی تراکتورسازی، جای باشگاه های خارجی را خالی گذاشت زیرا بازی خوب کریم در سه بازی ایران میتواند سکویی برای پرواز او به سمت فوتبال اروپا باشد.

در این شرایط تراکتورسازی باید ضمن برنام هریزی برای استفاده از تمام توان برای تمدید قراداد آقای گل لیگ قبلی، به فکر جذب مهاجمان دیگری هم باشد.خطیبی که پس از جدا شدن سعید دقیقی و محقق نشدن انتقال بایرامی از گسترش فولاد به تراکتورسازی، سامان نریمان جهان زاده را به تراکتورسازی آورده است باید به فکر انتخاب مهاجمان بیشتر و بهتری باشد.

با توجه به حضور تراکتورسازی در سه جبهه لیگ برتر، جام حذفی و جام قهرمانان آسیا تمدید قرارداد ابراهیم عابدنژاد و پیمان بابایی دو مهاجم جوان تراکتور کافی نخواهد بود و باید دید خطیبی کدام مهاجمان را برای مذاکره و عقدقرارداد انتخاب می کند.

بر اساس آنچه گذشت می توان گفت تراکتورسازی بجز خریدهایش ازگسترش فولاد هیچ خرید مهمی نداشته است. بیشتر ستاره های تراکتورسازی قرارداد خودرا تمدید نکرده اند و در صورت تعلل نظمی و خطیبی راه خود را به سمت دیگر تیم ها کج خواهند کرد.

جوان گرایی خوب است ولی کافی نیست

حتی با در نظر گرفتن رویکرد کلی رسول خطیبی در استفاده ازبازیکنان بومی و جوان و سیاست احتمالی تراکتورسازی در کاهش میزان هزینه ها و حرکت به سمت استفاده از بازیکنان تیم های پایه خود، نباید فراموش کرد انتظارات هواداران از تراکتورسازی بسیار بالا رفته است و تنها قهرمانی در لیگ برتر و نتایج خوب در لیگ قهرمانان می تواند هواداران پرشور آذربایجانی را راضی کند بنابراین نباید به بازیکنان جوان اکتفا کرد.

ظرفیت خالی تراکتور برای جذب بازیکنان خارجی

تا امروز تراکتورسازی با هیچ بازیکن خارجی هم قرارداد امضانکرده است. پتانسیلی که می توان با استفاده از آن و با انتخاب بازیکنان دارای سطح فنی بالا ، توان تیم را دوچندان کرد.

تراکتورسازی فرصت نسبتا زیادی دارد و باید دید خطیبی و نظمی در موازات تمرینات تیم در تبریز و ترکیه، تا چه حد در جذب بازیکنان موفق عمل خواهند کرد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***