تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

به بهانه نمایش خوب تیم ملی والیبال در لیگ جهانی؛

والیبال ایران، راهی که طی شده؛ کاری که پیش رو است

اگر به مسیری که والیبال ایران طی کرده نگاهی گذرا داشته باشیم خواهیم دید که چه عواملی سبب موفقیت امروز تیم ملی است. همین جاست که باید اندیشید برای تثبیت این موفقیت ها و حتی رشد بیشتر باید چه مسیری را طی کنیم.

والیبال ایران، راهی که طی شده؛ کاری که پیش رو است

ائل پرس/ رامین نظامی خواه:

 این روزها و درحالی که خیلی ها با تب جام جهانی همراه شده اند، والیبال هم برای ما ایرانی هارشته ورزشی خاصی است .

والیبالی که تاهمین سالهای دهه هفتاد و هشتاد، بهترین عملکردش گرفتن یک یا دو ست از تیم هایی مثل کره و ژاپن در آسیا بود امروز برزیل را هم در دیدار رفت و هم در بازی برگشت به زانو در می آورد.

والیبال برای ایران امروز دیگر رشته ای مثل تکواندو و وزنه برداری است؛ رشته هایی که هم می توانند موفقیت های خوبی برای مان کسب کنند و هم طرفدارهای پروپاقرصی دارند.

یکی از ویژگیهای خاص والیبال امروز ایران، رشد منطقی آن است.پلکانی بودن پیشرفتها و موفقیت ها در رده بزرگسالان را اگر در کنار موفقیت های نسل امروز تیم بزرگسالان در مسابقات رده های سنی نوجوانان و جوانان و نیز موفقیت های باشگاهی قرار دهیم خواهیم دید سیر رشد والیبال ایران سیری علمی و نظام مند بوده است.

شناسایی و جذب ورزشکاران در رده های سنی نونهالان بر اساس ویژگی های جسمانی مناسب با استفاده ازمعیارهای کارشناسی و حرفه ای و هدایت خوب این استعدادها به سمت ورزش قهرمانی در رده های سنی پائین تر موجب شده است تا امروز بازیکن رده بزرگسالان تیم ملی به اندازه ای میدان دیده و سرد و گرم چشیده باشد که در آوردگاهی به اهمیت لیگ جهانی در بالاترین سطح فعالیت کند.

یکی دیگر از ویژگیهای بارز والیبال ایران در سالهای گذشته، برگزاری مسابقات منظم و پویای باشگاهی درسطوح چندگانه بوده است که ضمن کمک به بقای ورزشکاران در سطح حرفه ای با استفاده ازامکانات مالی باشگاه ها، موجب عمومی شدن این ورزش و مبدل شدن به یک رشته ورزشیمحبوب در بین اقشار جوان جامعه شده است.

ثبات مدیریتی،همدلی و روحیه همکاری همه اعضای خانواده والیبال از پیشکسوت و مربی گرفته تابازیکنان حرفه ای و حتی طرفدار، پرهیز از حاشیه پردازی و نپرداختن به حاشیه ها،تجربه گرفتن از شکست های مقطعی و جبران شکست ها با تلاش مضاعف، استفاده از مربیا ندارای دانش و شناخته شده در سطح جهان در تیم ملی و تیم های رده های سنی پایه را هم می توان به لیست عوامل موثر در موفقیت های امروز والیبال ایران اضافه کرد.

حال و با توجه بهبالا رفتن انتظارات از تیم ملی والیبال- در حدی که به کمتر از پیروزی 3 بر صفرمقابل برزیل رضایت نمی دهیم- جا دارد مدیران وزارت ورزش و جوانان ضمن توجه به بهبود امکانات روساختی این رشته -حداقل معادل نیمی از امکانات فوتبال- زمینه رابرای گسترش زیرساخت های این رشته ورزشی در نقاط مختلف کشور فراهم کرده و هم افزایی خوبی را در نهادهای مختلف بخش دولتی و عمومی برای توسعه این ورزش ایجاد کنند.

چه بسار حفظ و تقویت نقاط مثبت ذکر شده و استفاده از دیگر ظرفیت های ممکن برای حمایت از این ورزش بتواند باعث گردید تا با به ثبات رسیدن موقعیت والیبال ایران در سطح اول دنیا، برادعای ممکن ناپذیری موفقیت های جهانی ایران در رشته های گروهی خط بطلان کشیده شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***