تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

در گفتگویی مطرح شد:

انتقاد بابک نهرین از بانوی اول فرهنگ

خانم بانوی اول فرهنگ، برای فرهنگ چه کرده اید؟ اینهمه پول در شهرداری هست اینها کجا می‌رود؟ بودجه فرهنگی شهرداری کجا می‌رود؟شورای شهر چه می‌کند؟ ما آنها را انتخاب کرده ایم که بروند دوبی بگردند؟ بروند، اما وضع هنرمندان را هم ببینند.

انتقاد بابک نهرین از بانوی اول فرهنگ

به گزارش ائل پرس، نصر گفتگویی با بابک نهرین داشته است که بخش هایی از آن را به انتخاب ائل پرس می خوانید:

* متاسفانه برای کار در حوزه کمدی در کشور ما محدودیت زیاد است و هرچه به استانها و شهرستانها نزدیک می‌شویم دایره این محدودیت تنگ‌تر هم می‌شود. به همین دلیل خط قرمزهای تهران و تبریز غیر قابل مقایسه است تا جایی که برخی کارهای کمدی که در تهران بر روی صحنه می‌روند، نمی‌توان در تبریز اجرا کرد.

*من ژانر ندارم. امروز در هنر ژانر از بین رفته. امروز باید کار نو انجام داد. ما شاید در بخشی از نمایش حتی مردم را به گریه بیندازیم. کار ما مجموعه ای است از ژانرهای مختلف؛ طنز، کمدی و... را در کنار هم داریم. البته طنز مثل پنی سیلین است. درد را تزریق می‌کند اما مخاطب را به فکر وامی‌دارد. و کمدی خنده محض است. البته طنز مثل پنی سیلین است. درد را تزریق می‌کند اما مخاطب را به فکر وامی‌دارد. و کمدی خنده محض است. کار من ترکیبی از ژانرهاست. می‌توان گفت کار من کمدی تبریز است!!! کار من ترکیبی از ژانرهاست. می‌توان گفت کار من کمدی تبریز است!!

!* من این بچه های تئاتر را نمی‌شناسم اما فکر می‌کنم بهتر است به جای نشستن در قهوه خانه ها و حرف زدن به فکر جذب مخاطب برای کار خودشان باشند. چند درصد تئاترهای تبریز مخاطب دارد؟ به نظر من هنر بدون مخاطب هیچ ارزشی ندارد. چه چیز باعث می‌شود که مردم60 هزار تومن بلیط مرا بخرند اما برای دیدن بقیه تئاترها علاقه ای نشان ندهند؟

* با اینکه این نمایش هم در کل بیشتر از دوسه هزار نفر تماشاگر نداشت، مطبوعات این همه در بوق و کرنا کردند. در حالیکه در نمایشهای ما 60 شب یا 90 شب دو سانس کار می‌کنیم و در تمام اجراها، سالن لبالب پر است. اما هیچ کسی چیزی از ما نمی‌نویسد. البته حتی وقتی من در جشنواره بین المللی طنز اصفهان اول هم شدم، حتی یک کلمه هم ننوشتند.

* یادم است یک بار اثر «سلطان مار» استاد بیضایی را کار کردیم اما بعد از 6 ماه تمرین نتوانستیم مخاطب جذب کنیم. بعدها در یک نظرسنجی خود مردم هم گفتند که نمی‌خواهند نصیحت شوند!* اگر سرسوزنی اتحاد داشتیم، امروز وضعیت تئاترمان این نبود.

* وقتی برایشان سود داریم ما را هنرمند می‌دانند اما وقتی با ما کار نمی‌کنند، ما می‌شویم پوپولیست!!!

*مدیر کل جدید ارشاد فرد بسیار با شخصیت، محترم و هنردوستی است. اما طوری فضاسازی می‌شود که او از روی ناآگاهی در مورد رایگان بودن سالن های تئاتر قول اشتباه بدهد. سالنی که قبلا به به بخش خصوصی واگذار شده.

*من سالی که در انجمن نمایش تبریز بودم یک میلیارد تومان از یک اسپانسر برای جشنواره آوردم، اما آقای ... مدیر کل وقت ارشاد قبول نکرد!!! اما به هر حال آن سال تلاش کردیم و به هر نحوی شده جوایز را بالا بردیم و جشنواره ای نسبتا آبرومند برگزار کردیم.

* من اصلا نمی‌خواهم روشنفکرها کار مرا ببینند. من روشنفکر نیستم که برای روشنفکران کار کنم. هدف من افرادی است که صبح تا شب کار می‌کنند چه افراد ثروتمند و چه قشر متوسط...

* هنر برای جشنواره نیست. مگر خدا این همه زیبایی را برای جایزه گرفتن آفریده؟

* در کمدی، رکیک و غیررکیک نداریم. اصلا رکیک یعنی چه؟

* خانم بانوی اول فرهنگ، برای فرهنگ چه کرده اید؟ اینهمه پول در شهرداری هست اینها کجا می‌رود؟ بودجه فرهنگی شهرداری کجا می‌رود؟شورای شهر چه می‌کند؟ ما آنها را انتخاب کرده ایم که بروند دوبی بگردند؟ بروند، اما وضع هنرمندان را هم ببینند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***