تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

فیس بوک، پازل دشمن؛

ارتباط کمپین آزادی های یواشکی و تلاش دولتمردان برای رفع فیلتر فیس بوک

در حالی که عوامل دست چندم نظام استکباری از سرقت اطلاعات شخصی افراد نیز برای استفاده در صفحاتی چون صفحه آزادی های یواشکی اباحه نمی کنند و درکمتر از ۲۴ ساعت صفحات ساخته شده برای مقابله با این حرکت را حذف می کنند؛ تلاش برای رفع فیلتر فیس بوک چه توجیه عقلی می تواند داشته باشد؟

ارتباط کمپین آزادی های یواشکی و تلاش دولتمردان برای رفع فیلتر فیس بوک

 ائل پرس/صابر عیسی پور:

در هفته های گذشته موضوع راه اندازی صفحه ای با عنوان کمپین آزادی های یواشکی زنان ایران از سوی رسانه های خارجی ضریب یافته و به تیتر جنجالی و پرحاشیه شبکه های اجتماعی تبدیل شد.

در حالی که گردانندگان این صفحه تلاش دارند ادعای خود را مبنی بر استقبال گسترده اقشار مختلف بانوان ایرانی از این حرکت اثبات کنند، نمودهای بارزی از انتشار تصاویر افراد مختلف بدون اطلاع ایشان باتمسک به روش هایی همچون جمع آوری اطلاعات با استفاده از شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها و استفاده از روش سرقت اطلاعات شخصی و خانوادگی عیان شده است.

صفحه ای که توسط مسیح علی نژاد، خبرنگار فراری مدیریت می شود به شکل کاملا آشکاری به تمسخر عقیده مسلم اسلام در مورد حجاب پرداخته و سعی دارد با ابزار استهزا نسبت به تغییر اعتقادات و رفتارهای اجتماعی مخاطبان خود بپردازد.

در حالی که استفاده از عنوان آزادی های یواشکی برای این صفحه نشانگر تلاش برای گره زدن موضوع فرهنگی اجتماعی حجاب و غرض ورزی های سیاسی امثال علی نژاد در برخورد با نظام جمهوری اسلامی است، تلاش برای کشاندن حرکت های این جریان به سمت تمسخر سایر عقاید دینی و مذهبی مردم مسلمان ایران نشان می دهد این حرکت تنها مسئله حجاب را هدف قرار نداده است.

در واقع گرده زدن مفهوم آزادی با مفاهیمی همچون بی بند و باری، عدم تعلق خانوادگی، باورناپذیزی دینی و عدم توجه به گزاره های دستوری مذهب در عرصه های شخصی و اجتماعی یکی از مهمترین اهداف پشت پرده این حرکت می تواند باشد.

علاوه بر پوشش گسترده اخبار این حرکت هدف دار توسط رسانه های فارسی زبان همچون رادیو فردا، بی بی سی، صدای امریکا، دویچه ولو و صدای امریکا ، رسانه های خارجی نیز از این جریان خودساخته برای تقویت جریان ایران هراسی در دنیا و تلقین این دروغ که مردم ایران هیچ نسبتی با هنجارهای اسلامی ندارند استفاده کرده و روزنامه های واشنگتن پست و نیویورک تایمز به پوشش اخبار مرتبط با این حرکت پرداختند.

 حمایت نهان تیم مدیریتی شبکه اجتماعی فیس بوک از این حرکت طی روزهای گذشته تشدید شده و کار بجایی رسید که فیس بوک علی رغم شعارهای خود در حمایت از آزادی بیان و تحمل همه، اقدام به حذف صفحه کمپین آزادی های همیشگی زنان ایران - که اقدام به معرفی موفقیت های زنان محجبه کشورمان کرده بود و می توانست زمینه پاسخگویی منطقی به شبهات مطرح شده در کمپین آزادی های یواشکی را فراهم کند- کرد.

منافات این حرکت با روح آزادی – حتی با تعریف مورد قبول تفکر سکولاری غرب- کاملا واضح بوده و بار دیگر نشان می دهد هیچ اعتقادی به آزادی بیان در این جریان وجود ندارد.

فارغ از اینکه توجه به شخصیت فردی مانند مسیح علی نژاد که سابقه کاملا روشنی در انحرافات اخلاقی داشته و عناد شدیدی نسبت به هنجارهای دینی و فرهنگی اجتماعی دارد می تواند میزان صحت ادعاها و صداقت این حرکت را نشان دهد؛ هرگونه نظر مخالف اعتقادات گردانندگان با توهین های بی شرمانه ای پاسخ می یابد که نشان می دهد تا چه حد نقشی برای نظرات مخاطبان این صفحه متصور است.

در پایان، طرح یک سوال می تواند مفید باشد: در حالی که جهان استکبار با استفاده از همه ظرفیت های خود سعی دارد مردم کشورمان را در محیط هایی همچون فیس بوک و یا با استفاده از ابزار شبکه های ماهواره ای نسبت به هنجارهای اعتقادی خود استحاله کند؛ آیا تلاش گسترده بخشی از دولتمردان برای تسهیل دسترسی به فیس بوک و ماهواره، با کدام معیار عقلی قابل توجیه خواهد بود؟


با دوستان خود به اشتراک بگذارید

*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***