تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

گزارش ائل پرس به بهانه روز جوان؛

آیا تفکیک وزارت ورزش و جوانان، بهبودی در روند رسیدگی به مسائل جوانان ایجاد می کند؟ / لایحه تفکیک وزارت ورزش و جوانان به نتیجه می رسد یا طرح تشکیل وزارت زنان، جوانان و خانواده؟

فارغ از اینکه لایحه تفکیک وزارت ورزش و جوانان در دستور کار باشد یا طرح تشکیل وزارت زنان، جوانان و خانواده؛ سوال اصلی اینجاست آیا اجرای این طرح از مشکلات حوزه جوانان خواهد کاست؟ مگر قبلا که این دو حوزه منفک بودند، چه دستاورد ویژه ای بدست آمده است؟

آیا تفکیک وزارت ورزش و جوانان، بهبودی در روند رسیدگی به مسائل جوانان ایجاد می کند؟ / لایحه تفکیک وزارت ورزش و جوانان به نتیجه می رسد یا طرح تشکیل وزارت زنان، جوانان و خانواده؟

ائل پرس/ رامین نظامی خواه:

 11 شعبان المعظم، سالروز میلاد حضرت علی اکبر(ع) در تقویم رسمی کشورمان به عنوان روز جوان نامگذاری شده است. به همین بهانه جا دارد که نگاهی به وضعیت موجود در رسیدگی به مسائل حوزه جوانان در کشور داشته باشیم.

ادعای مخالفان ادغام سازمان جوانان و سازمان تربیت بدنی محقق شده است
8 دی ماه  89 بود که با تصویب مجلس شورای اسلامی، سازمان ملی جوانان منحل گردید و با قرار گرفتن در کنار سازمان تربیت بدنی، زیربنای تشکیل وزارت ورزش و جوانان را تشکیل داد. همان روزها نیز مخالفت هایی با این ادغام وجود داشت.مخالفان مدعی بودند وزارت ایجاد شده، وزارتی با اولویت و نگاه ورزشی خواهد بود و مسائل جوانان در این وزارتخانه به محاق خواهند رفت.
نظر وزیر ورزش و جوانان دولت یازدهم هم در این خصوص همین است. گودرزی می گوید: "در تشکیلاتی به نام وزارت ورزش و جوانان، با وجود جذابیتهای بسیار عمده ای که ورزش دارد طبیعی است که موضوع و مسأله جوانان به حاشیه رانده و درواقع دست دوم میشود."
بالاترین مسئول امور جوانان کشور: دیروز معاون رئیس جمهور؛ امروز معاون وزیر
آنچه تجربه 3 سال و اندی گذشته نشان می دهد پائین آمدن سطح مسئول رسیدگی به امور جوانان کشور از معاونت رئیس جمهور به معاونت وزیر است. این ادعا وقتی بیشتر قابل درک است که توجه کنیم امروز محمود گودرزی، بیشتر وزیر ورزش است و خواه یا ناخواه زمان و انرژی بیشتری برای حوزه ورزش می گذارد و بدین ترتیب معاون وزیر است که به عنوان بالاترین مقام دولت در امور جوانان شناخته می شود.
مسأله قابل طرح این است که معاونت یک وزارتخانه نمیتواند برای سایر دستگاهها تصمیم بگیرد. تصمیمات باید از یک موضع بالاتر باشد تا آن نظر نافذ باشد. به طور مثال، هیچ تضمینی وجود ندارد که بانکها وام و تسهیلات به دستورات معاونت وزارت ورزش و جوانان عمل کنند، در حالی که اگر دستور از جانب دستگاهی باشد که موضع آن از معاونت جوانان بالاتر باشد، این کار شدنی است. 
"اتصال سازمان جوانان با ورزش از ابتدا، اتصال مبارکی نبود چون آورده ای برای جوانان نداشت و به نظر میرسد این ادغام منطقی، کارشناسی و دقیق صورت نگرفته است اما در حال حاضر این اتفاق رخ داده و باید آن را پذیرفت." این مطلب را وزیر ورزش و جوانان در گفت وگویی پیرامون نتایج و تبعات ادغام دو سازمان ورزش و جوانان گفته است.
تفکیک وزارت ورزش و جوانان، ایده ای که مطرح شده است ولی بررسی، نه
یکی از راه حلهایی که برای این مسئله مطرح شده است، طرح تفکیک وزارت ورزش و جوانان است. مسئله ای که با طرح تشکیل وزارت ازدواج و طلاق نمودی جدی به خود گرفته است.
رئیس سابق سازمان ملی جوانان: تصمیم اشتباه ادغام را دولت دهم گرفت/ نماینده مجلس: دولت دهم مخالف ادغام سازمان جوانان و سازمان تربیت بدنی بود
رحیم عبادی رئیس اسبق سازمان ملی جوانان در این زمینه می گوید: "در دولت گذشته متاسفانه یک تصمیم اشتباه منجر به ادغام دو سازمانی شد که هیچ ارتباطی با هم نداشتند و فعالیت های مربوط به امور جوانان همگی متوقف شد."
وی ساختار وزارت ورزش و جوانان را مبهم خوانده و  این سوال را مطرح می کند که "چگونه می توان در ساختاری که ابهام در آن وجود دارد تعامل و همکاری میان 18 دستگاه را ایجاد کرد؟"
این در حالی است که فاطمه آلیا، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفته است: " دولت دهم با این ادغام مخالف بود و بعضی از اختلافات بین دولت و مجلس در آن زمان بر سر همین موضوع بود اما در نهایت به ادغام این دو سازمان و تشکیل وزارت ورزش و جوانان منجر شد."
لایحه تفکیک وزارت ورزش و جوانان یا طرح تشکیل وزارت زنان، جوانان و خانواده
وی در خصوص تفکیک مسائل جوانان و ورزش می گوید: " این ایده هم اکنون مطرح شده است که البته از آن با عنوان وزارت ازدواج و طلاق نام برده شده است که نیازمند کار کارشناسی بیشتر است و می‌توان در صورت نیاز وزارت زنان، جوانان و خانواده داشته باشیم که از مجلس هفتم کار کارشناسی بر روی آن انجام شده است و می‌تواند مسائلی مانند ازدواج، اشتغال، طلاق در وظایف آن وزارتخانه گنجانده شود که البته آن هم موافقان و مخالفانی دارد اما به نظر می‌رسد که ایده جامع تر وزارت زنان،جوانان و خانواده باشد."
وزیر ورزش و جوانان درباره اینکه آیا منفک شدن سازمان جوانان بهبودی در روند حل مشکلات جوانان ایجاد خواهند کرد یا نه گفته است: «اگر سازمان جوانان از ورزش تفکیک شود باز هم مشکل به صورت اساسی حل نمیشود چون موضوع جوانان منفک و جدا از روند عمومی حاکمیت از نظر فرهنگی، اقتصادی و سیاسی نیست. "
هنوز اولین ستاد ساماندهی امور جوانان در دولت تدبیر و امید تشکیل نشده است
وزیر ورزش دولت تدبیر و امید اظهار امیدواری کرده است نخستین خروجی شورای راهبردی امور جوانان تدوین لایحه تفکیک امور جوانان از وزارت ورزش باشد. این در حالی است که اولین جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان تشکیل  نیافته و به بعد از هفته جوان موکول شده است.
محمود گلزاری، معاون امور ساماندهی وزارت ورزش و جوانان درباره طرح تفکیک حوزه های ورزش و جوانان می گوید:"شرایط موجود به هیچوجه رضایتبخش نیست، اما تفکیک این دو سازمان نیز باید به دور از شتابزدگی و با تدبیر کافی انجام شود."
محمود گودرزی معتقد است: "هنوز مطالعه میدانی درباره تفکیک این وزاتخانه انجام نشده، و باید به دور از نظرات عجولانه تصمیم گیری شود. نظر نهایی برای جداسازی را شورای راهبری جوانان اعلام می کند و پس از آن درخواست ما به دولت داده می شود."
فارغ از اینکه لایحه تفکیک وزارت ورزش و جوانان در دستور کار باشد یا طرح تشکیل وزارت زنان، جوانان و خانواده؛ سوال اصلی اینجاست آیا اجرای این طرح از مشکلات حوزه جوانان خواهد کاست؟ مگر قبلا که این دو حوزه منفک بودند، چرا نتوانستند پاسخگویی خوبی به جامعه هدف خود داشته باشند باشند؟
وقتی معاونت جوانان نتواند کاری کند؛ سازمان جوانان هم نخواهد توانست کاری انجام دهد
گودرزی می گوید: "اینکه ما به عنوان یک سازمان، بتوانیم در شرایط فعلی کارهایی اساسی برای جوانان انجام دهیم بعید به نظر می رسد. یک سازمان به نام جوانان با صندوق خالی چه خواهد کرد و چه میتواند کند. اگر معاونت جوانان در وزارت ورزش و جوانان نتواند کاری انجام دهد پس جدا هم که شود رئیس آن سازمان هم نمیتواند کاری از پیش ببرد."
گودرزی یادآور می شود: "منظور این است که ساختار، خیلی تعیین کننده و تأثیرگذار در مباحث کلان و انجام دادن خدمات نیست."
محمدتقی حسنزاده، رئیس مرکز مطالعات و پژوهشهای راهبردی وزارت ورزش و جوانان با اشاره به ناکارآمدی سازمان ملی جوانان قبل از ادغام با حوزه ورزش می گوید: "  بنابراین باید در کنار پرهیز از سیاست زدگی، به برنامه ریزی پرداخت."
نکته مهمتری نیز وجود دارد و آن ارتباط مستقیم و تنگاتنگ مسائل حوزه جوانان با سایر موضوعات اعم از اقتصاد، فرهنگ و حتی آسیب های اجتماعی است.
اگر مسأله اقتصادی رفع شود، اشتغال جوانان نیز رفع میشود سپس شرایط ازدواج برای جوانان فراهم میشود و... اما وقتی اشتغال نباشد، بزه و اعتیاد در کنارش قرار میگیرد.
حل این مشکلات نه تنها همت دولت و کار جهادی متصدیان امور را می طلبد، وظایف و نقشهای غیرقابل انکاری نیز برای آحاد اقشار کشور متصور خواهد کرد که بدون توجه همگانی به آنها نباید انتظار بهبود کلی در شرایط حوزه جوانان کشور داشت.


با دوستان خود به اشتراک بگذارید

*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***