تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

وزیر نیرو در تبریز:

دریاچه ارومیه یک فاجعه ملی است/ پس از بازدید از دریاچه اظهار نظر خواهم کرد

وزیر نیرو در خصوص دریاچه ارومیه گفت: مشکل این دریاچه یک فاجعه ملی است و از زمان استقرار دولت تدبیر و امید، کار عملی و مطالعاتی بسیار گسترده‌ای در خصوص احیای آن صورت گرفته اما همان گونه که فرآیند آسیب‌دیدگی این دریاچه ۱۵ سال طول کشیده شاید احیای آن نیز ۱۵ سال و یا بیشتر طول بکشد.

دریاچه ارومیه یک فاجعه ملی است/ پس از بازدید از دریاچه اظهار نظر خواهم کرد

به گزارش ائل پرس به نقل از روابط عمومی استانداری  آذربایجان شرقی، حمید چیت‌چیان  در نشست مشترک با استاندار و نمایندگان مردم آذربایجان شرقی درمجلس شورای اسلامی، با بیان این که دولت از حیث مالی در مضیقه است، افزود: خوشبختانه در قانون بودجه 92 و متعاقب آن در بودجه 93 مکانیزم‌هایی تعریف شده تا وزارت نیرو در بخش آب و برق قراردادهای متقابل امضا کند که با استفاده از این ظرفیت‌ها و ورود بخش خصوصی به صنعت برق، این حوزه دچار تحول خواهد شد.

وی گفت: بر اساس مفاد بندهای مندرج در بودجه 93، وزارت نیرو می‌تواند تا 120 هزار میلیارد ریال در زمینه صرفه‌جویی در سوخت‌های فسیلی با بخش خصوصی قرارداد ببندد و از شهریور ماه سال گذشته و با استناد به این بندها، تاکنون برای تولید سه هزار و 700 مگاوات در بخش نیروگاه بخار و 940 مگاوات در بخش نیروگاه با انرژی تجدیدپذیر قرارداد امضا شده است.

چیت‌چیان اضافه کرد: در بند دیگری از قانون بودجه 93 مجوز قرارداد 10 میلیارد دلاری با بخش خصوصی در زمینه آب و فاضلاب صادر و وزارت نیرو در این زمینه 17 نوع فعالیت در بخش آب را احصا و با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته اجرای مجتمع‌های روستایی را عملیاتی کرده است.

وزیر نیرو گفت: این وزارتخانه سعی دارد زمینه فعالیت بخش خصوصی در صنعت برق و آب را فراهم کند، چرا که تکیه بر اعتبارات دولتی طرح‌ها را با بن بست روبرو خواهد کرد.

چیت‌چیان افزود: پیک برق از 40 هزار در سال گذشته در مقایسه با مدت مشابه سال جاری به 45 هزار و 300 مگاوات افزایش یافته است و این یعنی ساخت و تولید نیروگاهی با توان پنج هزار و 300 مگاوات در سال که از عهده بخش خصوصی برمی‌آید.

وزیر نیرو در خصوص دریاچه ارومیه نیز گفت: مشکل این دریاچه یک فاجعه ملی است و از زمان استقرار دولت تدبیر و امید، کار عملی و مطالعاتی بسیار گسترده‌ای در خصوص احیای آن صورت گرفته اما همان گونه که فرآیند آسیب‌دیدگی این دریاچه 15 سال طول کشیده شاید احیای آن نیز 15 سال و یا بیشتر طول بکشد.

چیت‌چیان افزود: شنبه هفته آینده پس از بازدید از این دریاچه در خصوص آن اظهار نظر خواهم کرد، اما چیزی که در این میان مهم است این است که این دریاچه احیا خواهد شد.

وی در خصوص خط دوم انتقال آب زرینه‌رود به تبریز هم گفت: اجرای این خط به معنای برداشت آب اضافی از رودخانه نیست بلکه به منظور بالا بردن میزان ضریب امنیت خط یک اجرا می‌شود و باید سوءتفاهم‌ها در این زمینه رفع شود و وزارت نیرو با قاطعیت این خط را که فاینانس آن تامین شده است، اجرا خواهد کرد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***