تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

نیکوخصلت در گفتگوی تفصیلی با ائل مطرح کرد:

در هردو جناح اصولگرا و اصلاح طلب افراد شایسته ای وجود دارد / چون مدیریت یکپارچه شهری نیست؛ نمی توان حاشیه نشین ها را نجات داد / افراد قبل از اینکه سمت بگیرند عملکرد مسوولان پیشین را زیر سوال می برند

شورای اسلامی شهر و روستا سهل الوصل ترین پل میان مردم و مسوولان ارشد اجرایی در اداره امور شهرها است.سعید دباغ نیکوخصلت، نامزد پنجمین دوره انتخابات شورای شهر در تبریز در گفتگوی تفصیلی با ائل ضمن معرفی خود، به بیان دیدگاه های خود در حوزه مدیریت شهری و مسایل مربوط به شورای شهر پرداخته است.

در هردو جناح اصولگرا و اصلاح طلب افراد شایسته ای وجود دارد / چون مدیریت یکپارچه شهری نیست؛ نمی توان حاشیه نشین ها را نجات داد / افراد قبل از اینکه سمت بگیرند  عملکرد مسوولان پیشین را زیر سوال می برند

 ائل  / صابر عیسی پور و پاشازاده

انتخابات مظهر مردم سالاری در نظام جمهوری اسلامی است و تا مدیران شهر و کشور توسط مردم انتخاب شده و در مسندهای اجرایی و قانونگذاری قرار گیرند. انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا از جمله این انتخابات است که این شورا سهل الوصل ترین پل میان مردم و مسوولان ارشد اجرایی در اداره امور شهرها است.سعید دباغ نیکوخصلت، نامزد پنجمین دوره انتخابات شورای شهر در تبریز در گفتگوی تفصیلی با ائل ضمن معرفی خود، به بیان دیدگاه های خود در حوزه مدیریت شهری و مسایل مربوط به شورای شهر پرداخته است.مشروح این گفتگو بشرح ذیل است:

ائل: مختصر از خود و سوابقتان بگویید.

سعید دباغ نیکوخصلت متولد 1353 هستم. دو فرزند دارم یک پسر شش ساله و یک دختر پنج ماهه. همسرم متخصص قلب و عروق و خودم هم 16 سال است دانشیار و استاد دانشگاه تبریز و شش سال است رییس دانشکده تربیت بدنی هستم.

حدود 10 سال عضو تیم ملی کاراته بوده ام و 15 سال نیز مربی و مدیر تیم ملی و تیم تراکتورسازی شده ام. در بیش از 40 کشور بین المللی به عنوان مدرس، ورزشکار و مربی حضور یافته ام.

ائل: از افتخارات ورزشی خود برایمان بگویید.

اولین مدال اسیایی کاتا را به ایران آوردیم. بهترین مدال های آسیایی را شاگردانم آورده اند رییس اتاق فکر فدراسیون عضو کمیته فنی و مدرس بین المللی در کره و امریکا و امارات هستم.

ائل: مسابقات مهمی که در زمان مربیگری شما در تیم ملی حضور یافتید؛ چه بود؟

مسابقات جهانی فنلاند که حاصل آن دو طلا و دو برنز برای ما بود. طلای کاتای آسیایی و پنج بار حضور در لیگ های جهانی و کسب رتبه های اول و دوم از دیگر سوابق من در مربی گری تیم ملی بوده است.

ائل: بزرگترین آرزوی ورزشی که بدان نرسیده اید و شیرین ترین خاطره ورزشی خود را بگویید.

شاید اگر ده سال پیش این سوال را می پرسیدید می گفتم مدال طلای برزیل که ویزا نیامد و یا 2014 که باز هم ویزا نیامد. اما امروز بزرگترین آرزوی ورزشی ام انسان بودن است. در یک جمله "انسانم آرزوست".

ائل: در رزومه تان در حوزه ورزش ثبت اختراع آورده شده است؛ در مورد آن توضیح دهید.

من چون با بیومکانیک و فیزیولوژی ورزش و از طرف دیگر با فوتبال آشنا شده بودم و دوره های بدنسازی در خارج از کشور حضور یافته ام همه این سوابق دست به دست هم داد که به سمت اختراع بروم. برد تجاری این دستگاه بسیار بالا است تجاری سازی آن را انجام داده ایم و می تواند فراگیر شود اما تراکم فعالیت های دانشگاه باعت می شود به طور متمرکز وارد این حیطه نشوم مسوولان نیز جهت حمایت پیشنهاداتی داده اند که خود باید پیش بروم.

ائل: شما در سال 95 به ریاست فدراسیون کاراته عضو شدید اما سپس انصراف دادید.علتش چه بود؟

من برای فدراسیون کاراته برنامه داشتم منتها سطح برنامه ها و مطالبات عموم فدراسیون بیشتر بافت سنتی بود تا ورزش مدرنیته. ما می خواستیم از لحاظ اقتصادی و بین المللی فنی، ورزش همگانی را توسعه دهیم. کاهش هزینه و درآمدزایی جزو اهداف ما بود. راهبردها مشخص بود اما وقتی در انتخابات شرکت کردیم به دلیل فضایی که وجود داشت ناگزیز باید به وعده ها و حرکت های پوپولیستی روی می آوردیم که این باعث آزار و اذیت من می شد. بنابراین علی رغم اینکه علاقه داشتم به فدراسیون بروم؛ انصراف دادم.

ائل: زمانی که خطیبی سرمربی تراکتورسازی بود؛ از شما بعنوان مربی بدنسازی دعوت به همکاری شد؟

دعوت به همکاری کردند اما به دلیل مشغله کاری قبول نکردم.

همیشه خلا متخصص ورزش در مجلس دیده شده است

ائل: از ورزش فاصله بگیریم. در دوره گذشته در انتخابات مجلس ورود کردید؛ هدفتان چه بود آیا دعوت ها و حمایت هایی داشتید؟

می گفتند شما کانون رای دارید و اگرشرکت کنید حتما رای می آورید. هم دانشگاهی هستم هم ورزشکار و هم اصالتا تبریزی هستیم. ورزش چندین شاخه را به هم وصل می کند؛ افتخارات ملی حوزه های اقتصادی فرهنگی و .. در ورزش نهادینه است بزرگترین گردهمایی های دنیا از آن ورزش است. بزرگترین قراردادها هم همینطور. معروف ترین چهره ها در دنیا ورزشکار هستند. وقتی چنین پدیده ای است که می تواند کشور را پیشرفت دهد؛ در طول سالیان دراز متخصص ورزش در مجلس نبوده است خلایی دیده می شد که می توانست آذربایجان شرقی را صاحب کرسی خاصی در مجلس کرده و همه استان ها وابسته به تبریز باشند و مطمئنا مطالبات شهر تبریز در اولویت قرار می گرفت ما شروع می کردیم به سرویس دهی به ورزش کشور. نحوه توسعه ورزش همگانی و قهرمانی را نهادینه می کردیم فدراسیون ها را از رانت و کارهای سنتی دور می کردیم. خواست مردم نبود یا من نتوانستم خود را معرفی کنم فرصت بزرگی برای جامعه ورزشی کشور و تبریز بود که از دست رفت.

ائل: در آن  مقطع برنامه ای داشتید که یکی از دو جریان اصلی سیاسی که لیست می دادند؛ وارد یکی از لیست ها شوید؟

از اصلاحات استقبال بیشتری بوده است.

ائل: در اظهارات پزشکیان دیدم که از شما تمجید کرده بودند.دلیلش چه بود؟

دکتر پزشکیان لطف دارند. می خواهند افرادی با یک سری شاخصه ها در مجلس باشند که یک سری معبارها را داشتم که ایشان نیز بدان اعتقاد داشت در یک جلسه گفته بودند.

در انتخابات مجلس نتوانستم خودم را بخوبی به جریان اصلاحات بشناسانم

ائل: در نهایت چرا وارد لیست اصلاحات نشدید؛ اختلاف سلیقه داشتید یا افراد دیگر ترجیح داده شدند؟

برای ورود به لیست35  نفر رای می دادند که سلایق و خواستگاهشان متفاوت بود و شاید به گروهی که انتخاب می کنند خود را نشناسانده بودم. وقت نگذاشتم و بیشتر درگیر ارتباطات شهری بودم و ازآن بابت غافل شدم.

در هردو جناح اصولگرا و اصلاح طلب افراد شایسته ای وجود دارد

ائل: اکنون هم دیدگاه سیاسی شما به اصلاح طلبان نزدیک است؟

من اخلاق مدار هستم. در هر دو جناح افراد شایسته ای وجود دارد و بعضا اصولگرای واقعی احساس می کند اصلح طلب است و برعکس. نظرات نفرات اصیل هر دو طیف به هم نزدیک هستند در شاخه های پایین یک سری تغییراتی وجود دارد هدف پیشرفت کشور است و اینکه از حق کشور دفاع کنیم و فکر نمی کنم در این دو حزب هدفی غیر از این باشد.

اصلاح طلبان به سوی مدنیت می روند و اصولگراها سمت بومی سازی / مرزبندی بین اصولگرایان و اصلاح طلبان شفاف نیست

ائل: تعریف شما از اصلاح طلب و اصولگرای واقعی چیست؟

متاسفانه هیچ کدام از این دو طیف رسما نهادینه نشده است. وقتی دموکرات و جمهوری خواه را در ایالات متحده می نگریم آیین نامه 500 صفحه ای دارند و اینکه چه برنامه های باید داشته باشند. ولی در کشور ما چنین چیزی نیست ما ازاین طرف می گوییم به اصول معتقدیم و اصلاح طلب ها هم می گویند ما یک سری اصلاحات می خواهیم انجام دهیم. اصلاح طلبان بیشتر به سوی مدنیت می روند وسعی می کنند قوانین دموکراسی به طور کامل قبول کنند و اصولگراها سعی می کنند بومی سازی کنند و نسخه غربی را در کشور اجرا نکنند این نگاه من است شاید تعاریف خودشان فرق داشته باشد. مرزبندی ها هنوز شفاف نیست.

چرخ دنده هایم بیشتر با اصلاح طلبان  به هم می خورد

ائل: دیدگاه خودتان به کدام جریان نزدیک است؟

بیشتر با اصلاح طلبان چرخ دنده هایمان به هم می خورد.

ائل: هدفتان از ورود به شورای شهر چیست؟

دیدگاه من فرهنگ است. ورزش زیر مجموعه فرهنگ است و ما توسعه فرهنگ ازطریق فعالیت های هنری اجتماعی و روزشی در برنامه داریم و به طور ریز وارد شده ایم و پکیج تحقیقاتی داریم.

ائل: چه کسانی شما را به حضور در رقابت انتخاباتی دعوت کرده اند؟

نسبت به انتخابات مجلس اصرارهای زیادی بود. شناخته شده بودم و افراد زیادی درخواست کردند که وارد شوم.

ائل: از گروه های سیاسی هم دعوت داشتید؟

بله از اصلح طلبان هم درخواست زیادی شده است از اعضای شورای فعلی هم همین طور.

ائل: از حواشی شورا تا چه حد اطلاع دارید؟

کمی اطلاع داشتیم؛ یک مقدار هم این اطلاعات را زیادتر کردیم.

Image title


چون مدیریت یکپارچه شهری نداریم؛ نمی توانیم حاشیه نشین ها را نجات دهیم

ائل: با توجه به اینکه شورا مجموعه سیاسی نیست؛ آیا این دعوت ها از شما رنگ و بوی سیاسی داشته یا فقط بخاطر نزدیکی افکارتان بود؟

شورا نهادی اجتماعی است اما باز با پارادوکس جلو می رویم با مدنیت می خواهیم پیش برویم اما مدیریت یکپارچه شهری نداریم. برای همین است که نمی توانیم حاشیه نشین ها را نجات دهیم چون چندین سیستم باید برای این کار هماهنگ شوند و سلیقه های کاری متفاوت است.

ائل: قبول دارید اگر وارد شورا شوید ممکن است مشغله های عضویت در شورا فعالیت های علمی و ورزشی شما را تحت الشعاع قرار دهد؟

چند سال از فرصت مطالعاتی چشم می بندم "چون همسفر عشق شدی مرد سفر باش"

ائل: بزرگترین خلایی که در شورای شهر می بینید که خود را ملزم می دانید به آن بپردازید؛ چیست؟

حرکت من فرهنگی خواهد بود یکی ورزش همگانی یکی ترافیک و توریسم پذیری تبریز است.

فرهنگسراهای ما تنها به تقویم متمرکز شده است تا اینکه دکترین باشد

ائل: عملکرد شورای چهارم را در این زمینه چگونه می بینید؟

در مقایسه با تهران از لحاظ ورزش همگانی فاصله زیادی داریم کلا در دنیا هم ورزش همگانی مال شهرداری است و در خصوص ترافیک هم تهران قوی تر عمل کرده است و فرهنگ رانندگی و....در تهران دیگر رانندگی بین خطوط نهادینه شده است فرهنگ دوچرخه سورای در شهر تبریز باید نهادینه شود. در کارهای هنری هم تهران پیشتاز است نوآوری هایشان بیش از ماست فرهنگسراهای ما تنها به تقویم متمرکز شده است تا اینکه دکترین باشد و فرهنگ بچه هایمان را باید به سوی کارهای خلاقانه و تیم ورک آپ برای استفاده از دوچرخه و استحکام خانواده ها سوق دهیم. کار و تلاش زیادی دراین عرصه مورد نیاز است.

افراد قبل از اینکه سمت بگیرند  عملکرد مسوولان پیشین را زیر سوال می برند

ائل: به عملکرد شهرداری تبریز چه نمره ای می دهید؟

افراد قبل از اینکه سمت بگیرند مسئولان پیشین و عملکردشان را زیر سوال می برند اما بعدا خودشان در باتلاق گیر می کنند. علاقه دارم خود تجربه کنم و بعد قضاوت کنم. در این سالها بحران اقتصادی در تبریز بود و درآمد شهرداری کمتر شده بود اما سرعت عمل پروژه ها بیشتر بود. در دوره بعدی امیدواریم رونق اقتصادی بیشتر شود و منابع مالی بیشتری به سمت تبریز بیاید.

ورزش حرفه ای را باید به سمت بخش خصوصی سوق دهیم

ائل: به ورزش همگانی تاکید کردید؛ شورای چهارم بیشتر به ورزش حرفه ای متمرکز شده بود. به نظرتان اینکه شورا به ورزش حرفه ای ورود کند آیا تحت الشعاع قرار دادن ورزش همگانی نیست؟

سهم ورزش همگانی را باید بیشتر کنیم و ورزش حرفه ای را سال به سال به سمت بخش خصوصی سوق دهیم. در تبریز سپاهان و ذوب آهن نداریم اما باید دقت کنیم که کار آفرینی درشهر زیاد باشد. اگر بخواهیم به ورزش قهرمانی اجازه ورود دهیم همه بازیکنان باید بومی باشد و اگر در ورزش حرفه ای شهرداری بخواهد پول بدهد به مثابه بچه ای است که تا بزرگ شدن پدر پول بدهد و بخش خصوصی رشد نمی کند و ورزش تبریز به شهرداری وابسته می شود.

ائل: در انتخابات قبلی مجلس چقدر برای تبلیغات هزینه کردید؟

پوستر و بنر و فضای مجازی مجموعا 35 میلیون تومان شد.

ائل: آیا ناهار وشام هم در تبلیغاتتان دادید؟

فقط هفته آخر برای اعضای ستاد داده شد. برای دوستان قدیمی ناهار و شام داشتیم اما امسال از این خبرها نیست؛ امسال هزینه ها 30 درصد سال گذشته خواهد بود.

دیدگاه های پوپولیستی در تبلیغات جواب نمی دهد

ائل: یعنی پایگاه رای آوری تان بیشتر شده که هزینه ها را کم می کنید؟

پایگاه رای بیشتر شده و دیگر این دیدگاه های پوپولیستی جواب نمی دهد هزینه زیاد خوب نیست.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/6TWyZ8
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***