تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

گزارش ائل از درد دل های کارگران به مناسبت روزشان؛

از روز کارگر فقط اسمش به ما رسیده / قراردادهای استثمار يك طرفه و بدون رعايت قوانين / پينه های دست های زحمتكشی که از درد بزرگ اجتماع می گويد

پای درد و دل کارگران در صنف های مختلف می نشینیم، کارگرانی که در روزهای بد اقتصادی، برای کسب مبالغ ناچیز، مجبور است هر شرایطی را بپذیرد؛ پينه های دست های زحمتكش كارگران از درد بزرگ اجتماع می گويد، كمر خم شده كارگران به درد های شبانه خو گرفته است، زخم های كارگران نه فقط بر قامت كارگر نشسته؛ بلكه خانواده او را نيز زخمی كرده است.

 از روز کارگر فقط اسمش به ما رسیده / قراردادهای استثمار يك طرفه و بدون رعايت قوانين / پينه های دست های زحمتكشی که از درد بزرگ اجتماع می گويد

ائل/ فاطمه غیور

روز جهانی کارگر همیشه بهانه  ‏ای جهت اندیشیدن به جایگاه والای بیش از ١٠ میلیون نفر از انسانهایی است که تأثیر بسزایی در رشد و توسعه نظام اقتصادی کشور دارند ولی ای دریغ که هیچ مناسبت جهانی گرهی از مشکل کارگران باز نمی کند و به صراحت می توان گفت که اگر اعتراضی هم کنند از کار بر کنار می شوند.

همه کارگرند

بیشتر مردم فکر می کنند، کارگران فقط کسانی هستند که در کارخانجات و کارگاه ها کار می کنند. به همین دلیل است که در روز جهانی کارگر، فقط کارگران کارخانجات، مورد تجلیل  قرار می گیرند در حالی که باید گفت هر کسی که برای امرار معاش کار کند، اعم از استاد دانشگاه تا کارگر تنظیف، همه کارگرند.

پينه های دست های زحمتكش كارگران از درد بزرگ اجتماع می گويد

پای درد و دل کارگران در صنف های مختلف می نشینیم، کارگرانی که در روزهای بد اقتصادی، برای کسب مبالغ ناچیز، مجبور است هر شرایطی را بپذیرد؛ پينه های دست های زحمتكش كارگران از درد بزرگ اجتماع می گويد، كمر خم شده كارگران به درد های شبانه خو گرفته است، زخم های كارگران نه فقط بر قامت كارگر نشسته؛ بلكه خانواده او را نيز زخمی كرده است.

مشکلاتی که به گوش کسی نمی رسد

صمد،کارگر واحد صنعتی یخچال سازی در خصوص وضعیت کار خود می گوید: 6 سال است در این صنف فعالیت  می کنم و به عنوان یک کاردان، اشراف و آشنایی زیادی به دستگاه ها دارم ولی به خاطر خصوصی بودن شرکت ها و وضعیت بد اقتصادی هر لحظه احتمال تعدیل نیرو و اخراج وجود دارد، کارفرمایان به دنبال بهانه اند.

وی می گوید: از نبود ثبات شغلی گرفته تا پرداخت نشدن دستمزد مناسب متناسب با وظيفه، نبود بيمه تامين اجتماعی، ترس از تامين نشدن معيشت و مشكلات فراوان اقتصادی خبر می دهد ولی به گوش کسی نمی رسد.

قراردادهای استثمار يك طرفه و بدون رعايت قوانين

یعقوب، کارگر بخش تولیدی مواد غذایی می گوید: در یکی از کارخانه های شکلات کار می کنم ولی نه بیمه دارم و نه حقوقم مکفی است، وقتی مامور بیمه می آید ما را در اتاق پشت آشپزخانه پنهان می کنند و فقط چند نفر در داخل سالن مشغول بکار برایشان بیمه رد می شود.

در ادامه می گوید: اگر اعتراضی کنیم آخر وقت کاری، حساب و کتابمان را می کنند و از فردا باید بدنبال کار جدید باشیم. قراردادهای بين كارگر و كارفرما، به مانند قراردادهای استثمار يك طرفه و بدون رعايت قوانين كار بسته می شود تا هرموقع به مزد و زمان كار اعتراض نداشته باشیم می توانیم كار كنیم اما مطالبه هر حقی باعث لغو قرارداد هایمان می شود.

از روز کارگر فقط اسمش به ما رسیده

نظرش را در مورد بهبود وضعیت کارگران می پرسم و می گوید: وضعیت کاران به حدی بد است که شاید چند ماه به خانه پولی نبریم ولی این را هیچ کدام از دولت مردان نمیفهمد چرا که هیچکدامشان درد بی پولی نکشیده همه دم از روز کارگر می زنند، از روز کارگر فقط برای ما اسمش مانده است.

بهره کشی از زنان با نصف حقوق

خانم محمدی، کارگر شرکت تولیدی محصولات بهداشتی می گوید: برای یک خانم کار کردن در دو شیفت سخت است، متاسفانه کارخانه ها خارج از شهر هستند، حقوق دریافتی کفاف کرایه ماشین و اجاره خانه را نمی دهد.

در ادامه  می گوید: شاید کسی درک نکند که من صبح ساعت 5:30 از خانه به سه راهی اهر بروم تا سر ماه 800 تومان به خانه پول بیاورم ولی خیلی از زنان سرپرست خانواده مجبور هستند با وضعیت بد مالی کار کنند تا محتاج کسی نباشند و متاسفانه کارفرماها از این وضعیت استفاده می کنند و حقوق نصف مرد را بدون بیمه و با بهره کشی زیاد پرداخت می کند.

گرمی بازار با نام کارگر

محمد، کارگر شهرداری تبریز نیز در خصوص وضعیت خود می گوید: لیسانس جامع شناسی دارم، بعد از 9 سال هنوز قراردادهایمان به عنوان کارگر است ولی در جایگاه دفتری کار می کنم، هر سال وعده های سر خرمن می دهند که تبدیل وضعیت خواهید شد ولی تا کنون خبری نشده، نبود ثبات شغلی، استرس در مورد تعدیل نیرو اشتیاق کار را می گیرد.

وی افزود:با فرا رسیدن روز کارگر، بازار برگزاری همايش ها و گراميداشت ها داغ شده و تلاش می شود تا در اين بين در كنار اين سخنرانی ها با دعوت از چند تن از كارگران از آنها نيز تقدير شود تا فضای اعتراضی کمی تلطیف شود و زبان کارفرما کمی بلندتر از قبل.

سخن آخر

طبقه كارگر به عنوان مظلوم‌ترين حلقه‌ اقتصادی كشور تاكنون به بسياری از خواسته های به حق خود نرسيده است و با مشكلات عديده ای همچون پايين بودن قدرت خريد به دليل دستمزد پايين، ركود و تعطيلی كارخانه‌ها، احتمال بيكاری، پرداخت نشدن مناسب و به موقع دستمزد، تعديل نيرو و نبود پوشش بيمه‌ای مواجه است كه هريك از مسئولان و متوليان امر بايد در كاستن از بار مشكلات اين قشر اقدام عاجل كنند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/j3sr2c
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***