تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

فقر تنوع!

کتاب خواندن یا نوشتن ؟! مسأله این است

تعدادی از کارشناسان ، عدم حمایت کافی دولت و مسئولان از انتشاراتی ها را عامل اصلی می دانند ، تعدادی مدرنیته و شبکه های مجازی را عامل کمرنگ شدن کتاب می دانند و گروهی هم وجود مشکلات عدیده ی مردم و اولویت نبودن کتاب و کتابخوانی را علت کتاب نخوانی جامعه معرفی می کنند، اما به نظر می رسد می توان به این موضوع از منظر دیگری نیز پرداخت نمود .

 کتاب خواندن یا نوشتن  ؟! مسأله این است

ائل/ محمدرضا سبزی؛

"با تلخى باید اعتراف کنیم که رواج کتاب و روحیه‌ى کتابخوانى در میان ملت عزیز ما که خود یکى از مشعل‌داران فرهنگ و کتاب و معرفت در طول تاریخ پس از ظهور اسلام بوده است، بسى کمتر از آن چیزى است که از چنین ملتى انتظار مى‌رود و این پدیده نیز مانند بیشتر پدیده‌هاى ناگوار در کشور ما، نتیجه‌ى فرمانروایى پادشاهان و فرمانروایان ظالم و فاسد و بى‌فرهنگ و بى‌سواد بر این کشور در دویست سال گذشته است." 

هر بار که به این سخن مقام معظم رهبری بر می خورم ساعتها نسبت به این مسأله فکر می کنم که واقعا چرا مردم کتاب نمی خوانند ؟!

شاید نداشتن وقت ، گران بودن کتاب ، مناسب نبودن کتاب ، نداشتن حوصله و ... از جمله عللی باشد که بر نخواندن کتاب آورده شود .

بدیهی است تحلیل های گوناگونی در این حوزه وجود دارد. تعدادی از کارشناسان ، عدم حمایت کافی دولت و مسئولان از انتشاراتی ها را عامل اصلی می دانند ، تعدادی مدرنیته و شبکه های مجازی را عامل کمرنگ شدن کتاب می دانند و گروهی هم وجود مشکلات عدیده ی مردم و اولویت نبودن کتاب و کتابخوانی را علت کتاب نخوانی جامعه معرفی می کنند ، اما به نظر می رسد می توان به این موضوع از منظر دیگری نیز پرداخت نمود .

آنچه که مسلم است مردم در طول زندگی روزمره خود دنبال رفع نیاز های خود می باشند . از سر کار رفتن تا غذا خوردن ، ارتباطات اجتماعی و ... همه به نوعی برای تأمین نیازهای مرتبط می باشد . که دامنه ی نیازها از پایین ترین مرتبه گرفته تا نیازهای عالیه می باشد . نیاز به خوردن و آشامیدن ، نیاز به دیده شدن ، نیاز به ارتباط با یک هم نوع ، نیاز به تفریح ، نیاز به معنویات و ... سؤال این جاست در دایره نیازها ، نقش کتاب چگونه تعریف می شود ؟

می گوییم برای تأمین مخارج روزانه می بایست یک فرد شغل داشته باشد . می گوییم برای ایجاد ارتباط موفق در جامعه می بایست یک فرد نسبت به آداب و سنن جامعه آشنا باشد و ... حال کتاب چه کمکی به این فرد می تواند داشته باشد ؟ در واقع کتاب در کجای پازل نیاز قرار می گیرد ؟

به نظر می رسد چنانچه کتاب یکی از عوامل رفع نیاز افراد در هر زمینه ممکن باشد مشکل کتابخوانی و رجوع مردم به کتاب هم حل می شود . در واقع اگر مردم نیازهای خود را مخصوصاً نیازهای فکری خود را از کتاب برطرف نمایند بدیهی است رجوع به کتاب بیشتر خواهد شد . محل شاهد بنده رجوع حداکثری مردم به اینترنت است . دامنه رفع نیازهای مردم در اینترنت بسیار گسترده است . از ثبت نام به دانشگاه گرفته تا سرگرمی و شغل و....

اما آنچه در این میان بسیار مهم است تولید کتابهای جذاب و مرتبط با نیازهاست . بی تردید کسانی که اهل خواندن کتاب نیستند برای شروع ، بهترین کار ، خواندن داستان و رمان می باشد . به راستی چه تعداد رمان در حوزه ی کارآفرینی تولید شده است ؟ چه تعداد داستان در حوزه ی دینی و مسائل اجتماعی اعم از ارتباطات سالم دختر و پسر ، حجاب ، امر به معروف و نهی از منکر و ....وجود دارد ؟ چه تعداد رمان با موضوع روانشناسی تولید شده است ؟ نمی خواهم وضعیت شناسی رمان در کشور را داشته باشم اما به نظرم می شود برای شروع روی رمان و داستان کار کرد . شاید شنیده باشید در آمریکا مردم برای خرید رمان هری پاتر صف می کشیدند .

به نظر می رسد برای جامعه ی پیچیده ای مثل جامعه ایران تعداد کتاب های مختلف در ژانرهای متنوع کم است، می بایست مسئولین در سطح کلان ضمن حمایت از صنعت انتشارات در حوزه ی موضوع نیز ورود کنندکه این نمی شود مگر با ایجاد یک نهاد فرادولتی و بالادستی که کار ویژه اش پایش مزاج عمومی جامعه و نیاز سنجی ، نیاز سازی و رفع نیاز در قالب کتاب می باشد . آیا این نهاد نمی تواند با هماهنگی نویسندگان در موضوعات مختلف در ژانرهای متنوع کتاب تولید کند ؟ قطعاً می تواند ... پس کاری باید کرد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***